مراقبت و سلامتی

فواید پوشیدن لباس زیر

فواید پوشیدن لباس زیر

فواید پوشیدن لباس زیر

لباس زیر یکی از پر مصرف‌ترین انواع لباس در سراسر جهان است. لباس زیر لباسی است که حتی اگر تصمیم نداشته باشید برای کاری از منزل خارج شوید، باز هم به تن شما است. ضمناً بیشتر مردم جهان به دلیل پیشگیری از مشکلات پوستی و بروز عفونت‌ها مختلف این لباس را زود به زود تعویض می‌کنند و تعداد زیادی از آن می‌خرند.

اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که پوشیدن این لباس به جز آن‌که عادت روزانه باشد آیا فایده‌ای هم برای بدن دارد یا خیر؟ بدون شک لباسی که در مورد حفظ تمیزی و بهداشت آن تا این اندازه سخت‌گیری و توصیه وجود دارد، به جز پوشینه بودن، حتماً فوایدی هم برای بدن دارد. پس اگر به طور جدی می‌خواهید بدانید که فواید پوشیدن شورت چیست با ادامه این مطلب همراه ما باشید. در این مقاله به این موضوع نگاه دقیق‌تری می‌اندازیم و از منظر بهداشتی و پزشکی به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

فواید پوشیدن شورت چیست؟

 •  پائین آمدن احتمال آسیب دیدگی پوستی در ناحیه تحتانی بدن

این شاید اصلی‌ترین دلیلی باشد که انسان را وا داشته است تا شورت را طراحی و از آن استفاده کند. نپوشیدن شورت شما را با انواع و اقسام مشکلات پوستی مواجه می‌کند. سایندگی پوست که در اثر ایجاد اصطکاک مداوم بین پوست بدن و شلوار یا دامن ایجاد می‌شود، می‌تواند بسیار آزار دهنده و حتی خطرناک باشد. نوعی سوزش پوستی موسوم به Chafing (چافینگ) وجود دارد. چافینگ در اثر ساییش مداوم پوست بر لباس ایجاد می‌شود. پوشیدن شورت مانع از این سایش می‌شود. به ویژه آن‌که لباس زیرها اغلب از جنسی انتخاب می‌شوند که به نسبت شلوارها، نرم تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. لباس‌زیر به عنوان اولین لایه از پارچه که با بدن شما تماس مستقیم دارد در واقع سدی است که از پوست شما محافظت می‌کند. پس سلامت نگه داشتن پوست ناحیه تحتانی بدن یکی از اصلی‌ترین فواید پوشیدن شورت است.

 •  جلوگیری از بروز عفونت در دستگاه تناسلی

فواید پوشیدن لباس زیر

گر چه معضل عفونت دستگاه تناسلی در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است. اما این دلیل نمی‌شود که مردان به این بیماری دچار نشوند. اما یکی از فواید پوشیدن شورت هم برای خانم‌ها و هم آقایان جلوگیری نسبی از بروز عفونت است. پوشیدن شورت مناسب که از جنس خوبی انتخاب شده باشد می‌تواند بدن شما را خشک نگه دارد. همچنین شورت خوب تا حد زیادی ترشحات بدن را به خود جذب می‌کند. ضمن آن‌که اگر لباس زیر از جنس پنبه باشد امکان عبور هوا و ارتباط آن با ناحیه تناسلی را تا حدی فراهم می‌کند. امکانی که احتمال بروز مشکلات ناشی از مرطوب ماندن بدن، مانند عفونت و پوسته پوسته شدن را کاهش می‌دهد.

 •  جلوگیری از لک شدن شلوار در اثر تعریق بدن

اگر شما در زمره افرادی باشید که به دلایل مختلف زیاد عرق می‌کنند، پس بدون شک میدانید که یکی از فواید پوشیدن شورت، جذب عرق و ممانعت از نشت آن به شلوار است. مشکلی که منجر به لک شدن و شوره زدن شلوار می‌شود. حال تصور کنید در ابتدای روز، در حالی که تازه دارید خود را به محل کار یا دانشگاهتان می‌رسانید این مشکل بروز کند. یعنی عرق کنید و شلوارتان لک شود. قطعاً مشکل خجالت آوری است و تمام روز شما را معذب خواهد کرد. شورت خوب که از جنس نخ پنبه انتخاب شده باشد خیلی سریع عرق سطح پوست شما را به خود جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد رطوبت آن به شلوار شما سرایت کند.

 • محافظت از دستگاه تناسلی در برابر آسیب‌های احتمالی

شورت خوب که به اندازه کافی محکم و خوش دوخت باشد. می‌تواند دستگاه تناسلی شما را از بروز آسیب دیدگی محافظت کند. به طور مثال اگر شما یک ورزشکار باشید که مدام در حال دویدن، پرش، وزنه زدن یا کار با دستگاه‌های ورزشی است، حتماً در معرض آسیب‌های بدنی زیادی هستید. بنابراین یکی از فواید پوشیدن شورت برای شما، به خصوص اگر یک آقا باشید، این است که می‌توانید از آسیب به دستگاه تناسلی خود تا حد زیادی جلوگیری کنید.

فواید پوشیدن لباس زیر

 •  جمع کردن شکم و پهلوها

یکی از فواید پوشیدن شورت جمع کردن شکم و پهلوها است. البته لباس زیری که انتخاب می‌کنید باید به اندازه کافی فاق بلند باشد . تا بتواند شکم و پهلوها را جمع کند. همچنین باید تا حدی خاصیت کشسانی داشته باشد تا همانند یک گن عمل کند. به هر حال شورتی که با دقت انتخاب شود می‌تواند از بیرون زدگی قسمت‌های مختلف بدن شما جلوگیری کند. در این صورت پوشیدن شلوارهای تنگ و بالا کشیدن زیپ آن‌ها کمی ساده‌تر خواهد شد.

 •  خشک ماندن شلوار بعد از استفاده از سرویس بهداشتی

لزوما همه سرویس‌های بهداشتی که ما در طول روز در محل کار یا دانشگاه خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم مجهز به دستمال توالت نیستند. حالتی را تصور کنید که بعد از استفاده از سرویس بهداشتی امکان خشک کردن بدن به طور کامل وجود ندارد. بدون شک این شورت است که می‌تواند قطرات آب باقی‌مانده روی بدن را به خود جذب کند و مانع از خیس شدن شلوار شما شود.

پوشیدن شورت باعث احساس راحتی و آرامش میشود

 •  ممانعت از نشت رنگ لباس به ناحیه تناسلی

برخی از لباس‌ها، مانند شلوارهای جین، که با رنگ‌های مصنوعی رنگ آمیزی می‌شوند، در اثر تماس با عرق بدن اصطلاحاً رنگ می‌دهند. این رنگ که اغلب شیمیایی است برای پوست بدن و دستگاه تناسلی بسیار مضر است. تماس مداوم با این رنگ می‌تواند مشکلات مختلفی را پدید بیاورد که یکی از آن‌ها بروز حساسیت‌های وخیم پوستی است. به همین سبب یکی از فواید پوشیدن شورت برای بدن این است که لباس زیر به‌عنوان یک مانع جاذب، رنگ نشت شده از لباس را به خود جذب می‌کند. و از تماس آن با پوست بدن جلوگیری می‌کند.

 •  احساس راحتی و آرامش

شاید نپوشیدن شورت در نگاه اول به نظر ساده‌تر از پوشیدن آن باشد، اما کافی است به پوشیدن آن عادت داشته باشید. حتماً با این نکته موافق خواهید بود که به تن داشتن لباس زیر چقدر به شما احساس راحتی می‌دهد. چرا که لازم نیست هر لحظه با خارش و سوزش ناشی از ساییش پوست بدن با شلوار خود کنجار بروید. همچنین پوشیدن شورت مناسب برای خانم‌هایی که در مجالس رسمی از دامن استفاده می‌کنند باعث می‌شود احساس راحتی بیشتری کنند و با خیال آسوده بنشینند یا بایستند.

نکات مهم در انتخاب بهترین لباس زیر مردانه

احساس راحتی و آرامش

 •  نیاز کمتر به شستشوی لباس‌های اصلی

به دلیل آن‌که شورت اولین پوشینه شما است. به همین سبب ترشحات دستگاه تناسلی، عرق ناحیه تحتانی و رطوبت باقی مانده بعد از استفاده از سرویس بهداشتی را به خود جذب می‌کند. به همین سبب شلوار یا دامن شما کمتر در معرض آلودگی قرار خواهد گرفت. پس کمتر نیاز به شستشو خواهد داشت. به همین دلیل مدت طولانی‌تری سالم و خوش رنگ باقی خواهد ماند. لباس زیر یک پوشینه مصرفی است که بعد از اتمام عمر مفید آن‌که حداکثر بین ۶ تا ۱۲ ماه است، دور انداخته می‌شود. اما اگر بخواهید شلوار جین گران قیمت خود را به خاطر بد رنگ شدن در اثر شستشوی زیاد هر ۶ ماه یک بار دور بیندازید، باید نگران وضعیت حساب بانکی خود نیز باشید.

نیاز کمتر به شستشوی لباس اصلی

تمام ۹ مورد فوق دلایلی است که اثبات می‌کند پوشیدن شورت خوب تا چه اندازه واجب است. اما اکنون پرسش دیگری نیز مطرح می‌شود. و آن این‌که چه شورتی خوب است؟ یعنی کدام لباس زیر است که پوشیدن آن تمام فواید فوق را داشته باشد . و به جز پوشانندگی، نقش مؤثرتری برای بدن ایفا کند؟ اگر بخواهیم خیلی ساده و خودمانی به این پرسش پر تکرار که ” چه شورتی خوبه” پاسخ دهیم، می‌توانیم بگوییم شورتی خوب است که :

چه رنگ لباسی عرق را کمتر نشان می‌دهد؟
 1. دقیقاً مطابق سایز شما انتخاب شده باشد.
 2.  زیادی تنگ نباشد.
 3.  زیادی گرم نباشد.
 4.  برای فرم اندام شما مناسب باشد.
 5.  جنس آن از نخ پنبه یا سایر الیاف طبیعی باشد.
 6.  رنگ پارچه آن مصنوعی نباشد.
 7.  با شوینده‌های معمولی به راحتی شسته شود.
 8.  سریع خشک شود و مرطوب نماند.
 9.  به اندازه کافی محکم باشد تا از دستگاه تناسلی محافظت کند.
 10.  بیش از اندازه فانتزی و لوکس نباشد تا بتوان آن را برای مدت طولانی به تن داشت.
 11. جنس بدنه شورت یا کش آن احساس خارش یا خورندگی در پوست ایجاد نکند.
 12.  در بدن رول نشود.
 13.  اگر گاهی با مواد ضد عفونی کننده شستشو داده شد، پارچه آن آسیب نبیند.

محافظت از پوست ناحیه تناسلی

به هر حال لباس زیر نیز مانند سایر لباس‌ها کاملاً سلیقه‌ای انتخاب می‌شود. اما به دلیل آن‌که در بیشتر ساعات روز این لباس را به تن دارید و ارتباط آن با موضوع بهداشت بدن، رابطه‌ای تنگاتنگ است، بهتر است تا حد ممکن در انتخاب آن دقت و وسواس به خرج دهید.

 

فواید پوشیدن لباس زیر – منبع : تاپیک شاپ  گردآوری : فروشگاه پریا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *